Pērku zemi

Manuprāt, tas, cik ilgs laiks paiet zemes gabala meklējumos, ir atkarīgs tā, cik konkrēti Jūs spējat definēt savas prasības. Es meklējumus sakoncentrēju uz konkrētu vietu un pārējos variantus neizskatīju vispār, tādēļ biju spiests pagaidīt. Rezultātā no brīža, kad apskatīju pirmo variantu, līdz pirkuma līguma noslēgšanai pagāja gandrīz pusotrs gads. Tirgus bija ļoti kūtrs, jo, kā jau Ernests iepriekšējā ieraksta komentāros norādīja, “vecajos” rajonos kustību ir mazāk, un tie īpašumi, kas ir piedāvājumā, visbiežāk dažādu apstākļu dēļ pārdošanā stāv jau ilgāku laiku.

Gaidot jaunu piedāvājumu parādīšanos tirgū, savu laiku īsināju studējot pilsētas attīstības plānus, perspektīvo teritorijas zonējumu, ielu kategorijas, apbūves noteikumus un tamlīdzīgu aizraujošu literatūru.

Eventuāli man palaimējās nopirkt zemi, kuru kāda cita ģimene jau bija iegādājusies savas mājas būvniecībai. Līdz ar Krievijas cūcībām un pelnītu ekonomisko sankciju ieviešanu, šīs ģimenes bizness vairs nesekmējās tik labi kā plānots, un viņi no saviem būvniecības plāniem atteicās.

Tomēr svarīgi saprast, ka ir šādi tādi priekšdarbi, kas ir jāpaveic.

A. Jāsagādā nauda. Pilna summa, vai rokasnauda, vai savs ieguldījums bankas kredīta gadījumā. Ja Jums nav naudas, tad no pārdevēja skatupunkta Jūs esat nenopietns klauns, bet banka uz Jums skatās kā uz čali, kurš grib līzingā superkāru. Ja Tev nav naudas, par ko nopirkt Ferrari, Tu to neesi pelnījis. Fakts.

B. Vērtējums. Kandidāts bija noskatīts, taču mani nepmierināja cena. Cipars bija fantastisks. Palaidis šo iespēju garām neizpētītu, vēl ilgi nevarētu rast mieru, tādēļ nolēmu samaksāt vērtētājam 150 eiro, lai uzzinātu, kāda ir objektīvā realitāte. Kāds iepriekšējā raksta komentētājs skeptiski izteicās par vispārējo vērtējumu kvalitāti, un tas, visdrīzāk, ir patiesība, taču mani interesēja faktu sadaļa par nesenākajiem darījumiem tuvākajā apkārtnē. To nofeikot nevar, jo tirgus ir tirgus.

Zinot objektīvo realitāti, varēju mierīgi un pārliecinoši runāt par cenas samazinājumu. Nekautrējos pārdevējam parādīt faktus par pēdējiem darījumiem rajonā, vidējo m2 cenu, vidējo pārdošanas termiņu utt. Rezultātā mēs vienojāmies par summu, kas bija četrus procentus virs tirgus vērtības un 27% (!) zem sākuma cenas. Ātri, bez kaulēšanās un abām pusēm izdevīgi. Es nopirku par tirgus cenu, viņi pilnībā atguva to, ko 6 mēnešus iepriekš bija samaksājuši par vecas mājas iegādi, nojaukšanu un jaunas projektēšanu.

Nekautrējieties ar vērtētāju aprunāties un pavaicāt viņa domas par tendencēm vispār. Neapvainojieties, ja viņš iesaka no darījuma atturēties vispār.

C. Ģeoloģija. Es ģeoloģisko izpēti veicu pēc iegādes – projektēšanas gaitā, taču man bija vainu mīkstinoši apstākļi – iepriekšējie īpašnieki to daļēji jau bija veikuši, un es droši zināju, ka gruntsūdeņi ir vismaz 3 metru dziļumā.

D. Augstāk minētā obligātā literatūra. Viens no iemesliem, kādēļ ieziļinājos teritorijas zonējumos, bija vēlēšanās izvairīties no pārsteigumiem nākotnē. Jūs varētu interesēt, piemēram, apbūves zonējums vai nākotnes transporta plūsmas un perspektīvās ielu paplašināšanas. Vai arī, cik maksās un vai drīkstēs nozāģēt kādu traucējošu koku.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s