Frēzēšanas galds

Pirms kāda laika plātījos ar savu ripzāģi un plānotajiem add-on’iem. Trūkstošās detaļas no ķīniešiem biju saņēmis, tāpēc atlika tikai pieķerties un padarīt darbiņu līdz galam.

Uzdevums – izfrēzēt divas platumā un dziļumā precīzas gropes T-slot vadotnes iestrādāšanai.

Normāliem galdniekiem ir sakarīgs darbagalds un lērums regulējamu šablonu dažādiem smalkiem darbiņiem. Es neesmu normāls galdnieks, tādēļ nācās drusku palauzīt galvu, kā ar parastu virsfrēzi un garāžā sačamdītiem atgriezumiem panākt vēlamo rezultātu.

Iesāku ar improvizētu darbagaldu – ar līmspīlēm nostiprinātu trešā svaiguma skaidu plāksni, pie kuras ar skrūvītēm piestiprināju frēzējamo detaļu.

Atradu taisnu koka līstīti, izurbu katrā galā pa caurumam un ar kokskrūvēm piestiprināju pie “darbagalda” perpendikulāri frēzējamajai detaļai.

Tālāk gar šo vadlineālu frēzējam gropi vajadzīgajā dziļumā.

Teksta uzdevuma turpinājums – kā bez regulējama šablona iefrēzēt perfekti paralēlu gropi tieši vajadzīgajā platumā? Lasām tālāk.

Pie sākotnējā vadlineāla pieliekam detaļu, un nofiksējam tās otru malu ar pagaidu vadlineālu.

Ja galveno vadlīniju pārvietosim tieši pie pagaidu līstes, būsim frēzes asmeni pavirzījuši precīzi par iestrādājamās detaļas tiesu. Taču, lai grope būtu tieši vajadzīgajā platumā, iegūtais attālums jāsamazina par frēzes asmeņa biezuma tiesu. Tāpēc, galveno vadlineālu nostiprinām nevis tieši pie pagaidu līstes, bet ar asmeņa biezuma starpliku (tādu var piezāģēt uz ripzāģa, piemērot jau gatavajā gropē). Matene: no sākotnējā gropes pabraucam par T-slot platuma tiesu uz priekšu un par frēzes asmeņa tiesu atpakaļ.

Satrauktu sirdi frēzējam otru gropi un mērām, kas sanācis.

Lūk, perfect fit!

Kad viena puse gatava, griežam detaļu par 180 grādiem, nostiprinām vadlineālus jau esošajos urbumos un iegriežam arī otru T-slotu.

Gatavs!

Īpašs prieks par to, ka darbiņu izdevās paveikt bez kļūdām un neko nesačakarējot.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s