Elektrība un apgaismojums

Apgaismojuma un rozešu plāna sagatavošana ir samērā izaicinošs pasākums. Pirmkārt, ir jāpieņem galīgi lēmumi par mēbeļu izvietojumu un izmēriem. Otrkārt, jāspēj iztēloties, kā šis izvietojums laika gaitā varētu mainīties. Treškārt, jāpieņem, ka tāpat neizdosies visu paredzēt un jāpārstāj uztraukties.

Sākot plānošanu, biju apņēmības pilns paredzēt pilnīgi visus iespējamos scenārijus. Nu, piemēram, katrā vietā, kur paredzēts rakstāmgalds, paredzēt rozeti gan virs galda virsmas, gan zem. Kad saskaitīju, cik punktu sanāk uz vienu telpu, sapratu, ka ir perebors un ka vienkāršāk ir aprobežoties ar pārīti zem katra galda un mazu galdā/ zem galda ierīkotu sadalīti. Jo, lai cik arī sienā nebūtu rozešu, to vienmēr ir par maz.

Turpinājumā par tām komforta fīčām, kas konkursu tomēr izturēja.

Uzskatu, ka ērtāk dzīvot ir tad, ja savienotās telpās slēdži tiek grupēti pa blokiem – tas aiztaupa cilpošanu pa istabām, lai ieslēgtu/ izslēgtu gaismu. Tāpēc pirmajā stāvā pie kāpnēm būs viens liels slēdžu bloks, no kura varēs ieslēgt gaismu gan priekšnamā, gan virtuvē, gan viesistabā, gan ēdamistabā. Un to visu izslēgt pirms došanās uz otro stāvu vai ārā no mājas.

Gandrīz katrā loga ailā virs palodzes būs rozete telefona lādēšanai, kaut kādiem rotājumiem vai kam citam. Gribētos domāt, ka neatkarīgi no mēbeļu izvietojuma, šīm noteikti neko neaizkrausim priekšā. Līdzīgu apsvērumu dēļ biju iecerējis pa vienai salikt arī zem katra gaismas slēdža, bet tad atmetu, jo nolūks bija nekonkrēts, bet izmaksas – ļoti konkrētas.

Pirmajā stāvā grīdas līmenī pie kāpnēm būs viena rozete, kas varētu noderēt stāvlampai un Ziemassvētku eglītei, kas reizi gadā piezemēsies kaut kur kāpņu apkaimē.

Vējtverī gaismas slēdža nebūs. Pašreizējā mājoklī ir, bet traucē, tāpēc jautājumu atrisināsim ar sensoru. Gaismas degšanas ilgums būs pilnīgi pietiekams, lai izietu cauri pāris metru garai telpai.

Kāpņu pakāpienos būs integrētas santīma lieluma LED actiņas, kas tumsā iezīmēs optimālo trajektoriju. Strāvas pievadu noslēpsim metāla laidsijā. Vajadzētu būt smuki.

Otrajā stāvā nekādu īpašu pikantēriju paredzējuši neesam. Katrā guļamistabā būs vismaz divi gaismas avoti – lustra un kāds mazais gaismeklis. Rozetes novietotas tur, kur skaidri zināms, ka vajadzēs, un atsevišķās vietās metru no telpas stūra. Tas gadījumam, ja stūrī novietojam kādu mēbeli, piemēram, krēslu vai zvilni.

Pagaidām vēl neesmu izdomājis, kur un kā izvietošu plauktus, darbagaldus un rokas štrumentus, tāpēc garāžā un darbnīcā rīkosimies pēc nepieciešamības ar virsapmetuma vadiem, nozarkārbām utml.

apgaismojums_rozetes_1stapgaismojums_rozetes_2st

Fasādes apgaismojums būs samērā vienkāršs:
– priekšējā fasādē izgaismota josla zem 1.stāva jumta dzegas un izgaismots lievenis;
– dārza pusē sienas lukturi vienā līnijā ar loga ailes augšmalu.

Konkrētus gaismekļus vēl neesmu noskatījis, taču aptuveni iztēlojos, kādiem tiem vajadzētu būt. Priekšpusē 20-21 mm dziļš LED profils, dārza pusē – sienas lukturi, kas izgaismotu gan sienu, gan terasi.

fasade_1

fasade_2fasade_3

Svētku gaismas virtenes varēs pieslēgt pie rozetēm, kas atsevišķās vietās ierīkotas zem 1.stāva jumta dzegas un kas tiks apvienotas atsevišķā grupā ērtākai slēgāšanai.

Vājstrāvu plānu nerādīšu, vien varu piebilst, ka ir padomāts gan par ārējo 4G antenu ar pievadu uz indoor rūteri, gan iekšējo ethernet un WiFi tīklu, gan domofonu abos stāvos, gan dažādām drošības fīčām.

Šādi izskatās 4G/ LTE ārējās antenas. Kombinācijā ar atbilstošu rūteri, kas apkalpo vairākas frekvences, dzīve būs lieliska. Ja vien Jums nav pieejama baigi labā vai baigi lētā optika, mans ieteikums būtu parūpēties par outdoor antenām ar vadiem uz to vietu, kur visērtāk izvietot rūteri u.c. aparatūru. Klasiska kļūda ir rūteri nobāzt kādā tehniskajā telpā un brīnīties, ka signāla stiprums nav optimāls.

Advertisements

6 domas par “Elektrība un apgaismojums”

  1. Paldies par ieteikumiem.
   1. Vējtveri esmu iecerējis tikai kā caurstaigājamu telpu, bet, iespējams, Tev taisnība – kādu rozeti tur varētu ielikt.
   2. Par auto sildīšanu nebiju iedomājies. Dzīvoju ar cerību, ka 7×7 m garāžā satilps abi auto.
   3. Karcherim barošanu esmu iecerējis garāžā uzreiz aiz vārtiem – turpat, kur ūdens pievadu. Esmu neprātīgi samīlējies savā dēļu fasādē, un neceļas roka to traucēt ar papildu elementiem.
   4. Par rozetēm atvilktnēs trāpīji desiniekā. Intriģējoša tēma. Aptaujāju zinātājus, pats pamēģināju viesnīcā, un sapratu, ka man ir ērtāk darbināt fēnu, kad atvilktne ir aizvērta un netraucē kustību.

   Publicējis 1 person

 1. 2. stāvs apaksēja istaba slēdzi parceltu sienas “galā”, citādi no gultas lai izslēgtu sanāk roku aizbāzt aiz sienas
  WC – rozetes ~110-120cm augstuma, jo izlietne ap 80 un jabut kadiem 30cm no slakstisanas virsmas (protams ka ar vacinu)
  virtuve – rozetes traukenei un rozetei vainu h=100 vai blakus iekartai, jo aiz traukenes nedrikst but ne izvadi ne rozetes, citadi neiestumsi traukeni zem letes (parbaudīts dzīvē) . plus rozete nosucejam, plus 5x4mm2 uz plitsvirsmu (tas tagad 7kw uz 2 fazem), elektrības izvads uz salu (ieriktē aiz durtiņām rozeti, lai var ar blenderi darboties – piemēram piparkūkas ar bērniem uz salas rullēt un glazūru mikserī jaukt.
  Noskaidro no sievas, kur gludinas drebes, mani visu laiku pilji ka viena vieta nav rozetes h=900 augstumā, kur iespraust gludekli 😀
  vads krēslas slēdža sensoram uz fasādes, lai āra apgaismojums slēdzas iekšā pats – ziemā piebraucot teritorija ir apgaismota nevis tumsā.
  izvads uz vārtu automātiku, kautkādiem dārza elementiem
  vismaz pāris rozetes uz āra fasādes, lai var kādu krūmgriezi kur nobarot un nav jāver vaļā vārti.
  ja gāze tad 2x1mm2 uz ziemeļu fasādes āra temperatūras sensoram

  Like

  1. Paldies par ieteikumiem.

   1. Jā, par to tiku domājis, bet estētisku apsvērumu dēļ, slēdzi atstājām aizdurvē.
   2. Izlietņu apvidū būs flīzējums, tāpēc pievadu un slēdžu augstumu varēsim piedzīt pēc vajadzības, kad būs skaidrība par mēbeļu platumu un augstumu. Man bija svarīgi salikt vadus precīzi pa horizontāli, lai vēlāk nav jāstaipa pa labi vai pa kreisi.
   3. Par virtuves tehnikas pievadiem tieši tā arī ir paredzēts.
   4. Nosūcējam, plītij un salai pievadi ir.
   5. Gludinātāšanas lielmestrs esmu es pats, un tur man jau ir gatavs koncepts. Blakus veļasmašīnai augstā rozete jau ir, un taps kaut kas šāds http://ej.uz/gludinamais_delis. Svarīgi, lai dēli nevar pacelt, kamēr nav izrauta kontaktdakša.
   6. Fasādes apgaismojuma slēgāšanu esmu iecerējis atrisināt aptuveni šādā manierē: http://ej.uz/astro_switch. Lietpratēji apgalvo, ka tā ir laba alternatīva krēslas sensoram kombinācijā ar aktivizēšanas taimeri.
   7. Man ir 7 gofras visādiem elektro un vājstrāvu izvadiem ārpus mājas. Uz priekšējās fasādes neko likt negribu, tāpēc ieriktēsim vienu rozeti vārtu automātikas apvidū, bet dārza pusē būs vismaz divas.
   8. Ārējam temp sensoram izvads jau ir. Šobrīd sadzīvoju ar zemgrīdas apkuri, kas nejūt, ka ārā piesalst vai uzsilst, un tas ir pilnīgs murgs. Iekšas termostats tikai priekšpusdienā saprot, ka naktī ir piesalis, un sāk kurināt tikai tad, kad zemgrīdas plācenis jau ir atdzisis.

   Kopumā ir sajūta, ka esam labi trāpījuši, jo darbu gaitā pievadus esam pārvietojuši tikai divos no visiem n-tajiem punktiem: (a) nolēmām pārvietot plīti (b) nobalsojām par cita veida spoguļu apgaismojumu vecāku vannas istabā.

   Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s