Zibens aizsardzība

Līdzīgi kā Renārs, arī es esmu gatavs drusku samaksāt par to, lai vienu vai otru tēmu, kas spējīga sagādāt raizes, gandrīz pilnībā izslēgtu no savas dienaskārtības. Piemēram, zibens spērienus.

Lai arī būvnormatīvi obligātu zibensaizsardzības sistēmas ierīkošanu paredz tikai trešās grupas ēkās, man par savas mājas aprīkošanu šaubu nebija. Kaut arī varu palielīties ar nesliktiem mācību sasniegumiem fizikā, elektrība man joprojām par 80% liekas tīra maģija. Tāpēc zibens tēmu nolēmu uzticēt ekspertiem.

Vispirms piedāvājumu saņēmu no kāda Latvijas uzņēmuma, kas par aktīvās aizsardzības sistēmu (uztvērējs, masts, novads, izlāžu skaitītājs, zemējums) ar ierīkošanu prasīja nepilnas divas naudas. Vienlaikus, izstādes Māja laikā, iepazinos ar puišiem no Klaipēdas, kuri arī ļoti gribēja izteikt piedāvājumu. Palūdzu, lai arī viņi sagatavo savu priekšlikumu ar analogu aparatūru. Nākamajā dienā saņēmu par 38% lētāku piedāvājumu, turklāt, dzelžu sarakstā bija klasi augstāks izlāžu skaitītājs. Es izbrīnījies prasu, kas par desām – vai nebūs kādas papildu maksas par braukšanu no Lietuvas, instalēšanu un tamlīdzīgi, uz ko saņēmu apmēram šādu atbildi: “Vecais, nezināju, ka Latvijā ir tik švaki ar konkurenci, ka mēs ar savu standarta cenu tik viegli tiekam pie pasūtījumiem, turklāt, Rīga mums ir par 40 km tuvāk nekā Viļņa.”

Gan jau latviešu censoņiem kabatā jau bija arī vienreiz un otrreiz uzlabotais offeris, taču man nav vēlēšanās strādāt ar cilvēkiem, kuri neņem vērā manu aicinājumu taupīt savu un manu laiku un uzreiz startēt ar BAFO (best and final offer).

Uzstādīšana bija ļoti operatīva – 2-3 stundu laikā darbiņš bija paveikts.

Tikai, kad ierados būvlaukumā novērtēt paveikto, mani pārņēma vilšanās sajūta, ka tas metāla verķis ir uzkabināts tieši pa vidu manam glīti apmūrētajam dūmenim. Pats vainīgs – nebiju precīzi saskaņojis masta un novadu atrašanās vietas.

Aizsūtu Ezēnu vadonim foto, šis pēc brīža zvana un saka: “Jā, paskats stulbs. Pats sev tā negribētu. Jaunnedēļ brauksim uz Siguldu aprīkot vienu citu objektu, pēc tam iebrauksim pie Tevis un visu salabosim.”

Pēc nedēļas puiši bija klāt, nomontēja mastu, aizdarīja urbumus, nocēla un apgrieza pa 180 grādiem dūmeņa cepuri un salika visu no jauna kopā.

Ko mēs no tā varam mācīties? Pirmkārt, pārliecināties, ka otra puse mani ir sapratusi pilnībā. Otrkārt, nesamierināties ar rezultātiem, kas nepatīk, un meklēt veidus, kā tos uzlabot.

12 domas par “Zibens aizsardzība”

  1. Ernest, tiek praktizēts arī tevis pieminēts uztvērēju – novadītāju risinājums. Tiesa jāskatās cik karoga masta materiāls ir biezs. Vairāk tiek izmantoti apgaismes balsti.

   Patīk

 1. Cik dziļi sēdināja skrūves skurstenī? Izskatās pēc vītņstieņiem (čiks un čaulai cauri:). Akmens apdare pati par sevi izskatās baigi labi, bet arī skurstenim ir kaut kādi baltumi?

  Patīk

  1. Klāt nestāvēju, nemērīju, bet tur ļoti jāpacenšas, lai tiktu līdz čaulai. Mūra biezums ir 10 cm, un līdz dūmvadam ir vēl gaisa šķirkārta.

   Tie baltumi ir netīrumi, kas ieķērušies ķieģeļu matētajā virsmā – putekļi, smiltis utt. Fasādi ar ūdeni jau nomazgāju, bet augšu pa pāris rudeņiem lietus nomazgās pats. Es jau no sākuma gribēju tādu drusku apbružātu sajūtu, un tāpēc izvēlējos vecinātu ķieģeli.

   Publicējis 1 person

 2. Kur aitas tur cirpēji!
  Pēc LR likumdošanas neesot tāds Aktīvais zibensaizs. ir vienkārši zibensaizsardzība!
  Vienkārši ātri uzstādīt un noslaukt piķi!
  Un ja tiešām tas verķis sev PIEVILINA to zibeni, tad kāpēc jārausta lauva aiz ūsām un jāizsauc zibens uz sevi!?
  Un zemētāja vadu NESTIPRINA pie jumta skārda klāt ar metāliskām klemmē, tāpāt arī nestiprina ar met. klemmēm pie notekas! Diez vai to biezums ir atbilstošs lai tiktu izmantots, kā pats zemētāja materiāls!
  3x elektrodi!? 😀 Nu labi… varbūt laba grunts un varēja dabūt nepieciešamo pretestību!

  Bet atceraties, ka zibens novadīšana zemē tevi no PĀRSPRIEGUMA pasarāgās ~50%, jo pārējos ~50% tu vari saņemt no ūdensvada, vājstrāvu tīkliem utml. tāpēc visam tam tev vēl nepieciešams uzstādīt pārsprieguma aizsardzību un potenciāla izlīdzināšanu….
  http://obo.lv/lv-lv/produkti/Jauna-novaditaju-serija-V20_V50-3199.html
  (p.s. tur labi atsaucīgi speciālisti)

  BEZMAKSAS semināri:
  http://obo.lv/lv-lv/atbalsts/3620.html

  Patīk

 3. Experts talking…

  Ārējā zibensaizsardzības sistēma sastāv trim komponentēm:
  – uztvērējsistēma
  – novedējsistēma
  – zemētājsistēma

  Dažādu funkciju veikšanu var atrisināt ar dažādām tehnoloģijām, piemēram, uztvērējsistēma var būt aktīva, pasīva un nākotnē sazin vēl kāda.

  Plašāk šeit: https://static.elektrum.lv/files/Leonardo_EnergyEfficiency_Seminars_Event/119/4_Zibens_un_parsprieguma_aizsardziba_17_09_2014.pdf

  Normatīvie akti neregulē konkrētu tehnoloģiju pielietojumu, bet nosaka atbilstības standartus, kas ir jāizpilda. Par aparatūras atbilstību rūpējas ražotāji, par speciālistu – Latvijas Elektriķu brālība.

  Sertificēti speciālisti ir uzstādījuši sertificētu aparatūru, un citi sertificēti speciālisti ir veikuši mērījumus ar protokolos piefiksētiem mēraparātiem. Un, jā – man ir teicama grunts. Tāpēc trīs 7.5m elektrodi (katrs sastāv no 5 pusotrmetrīgiem posmiem) nodrošina vajadzīgo pretestību.

  Paralēli ārējai zibensaizsardzības sistēmai man ir uzstādīta arī OBO Betterman aizsardzība pret pārspriegumu. Aparātu komplektā ar zibensaizsardzības sistēmu nodrošina Ezēni.

  Publicējis 1 person

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: